این دانشکده با نام گروه "الکترومکانیک" همزمان با تاسیس دانشکده فنی در سال 1313 ایجاد شد و در سال 1320 از محل اولیه آن که دارالمعلمین عالی بود به محل فعلی انتقال یافت. در سال1340 رشته‌‌‌های مهندسی برق از گروه مکانیک جدا شده و مستقلاً گروه برق و الکترونیک را تشکیل دادند. این گروه که اکنون با عنوان "دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر" شناخته می‌شود، همکاری نزدیکی با انستیتو الکتروتکنیک دارد.


دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با سه قطب تحقیقاتی، سرآمد کلیه موسسات آموزش عالی در کشور در زمینه مهندسی برق و کامپیوتر میباشد. این دانشکده تاکنون درصد قابل ملاحظه ای از با استعدادترین داوطلبان دانشگاه‌ها را جذب نموده است. این دانشکده با در بر داشتن پنجاه و پنج آزمایشگاه آموزشی و تحقیقاتی و تعدادی از پیشرفته ترین آزمایشگاه ها و تجهیزات در سطح خاورمیانه، نظیر آزمایشگاه‌های لایه نازک و فشار قوی، طرحهای تحقیقاتی متعددی را در زمینه‌های مختلف مهندسی برق و کامپیوتر با موفقیت به اتمام رسانده و فناوری های نوینی به کشور عرضه نموده است. استفاده از امکانات تحقیقاتی انستیتو الکتروتکنیک و وجود سه قطب علمی زیر، این دانشکده را به یکی ازموفق ترین دانشکده های مهندسی برق و کامپیوتر در کشور با استانداردهای جهانی در زمینه های تربیت دانشجو و انجام طرح های تحقیقاتی تبدیل نموده است:  

  • قطب علمی سیستمهای الکترومغناطیسی کاربردی
  • قطب علمی نانوالکترونیک
  • قطب علمی کنترل و پردازش هوشمند
     

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر هم اکنون در رشته‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر و در مقاطع سه‌گانه و گرایش‌های زیر دانشجو می پذیرد:

کارشناسی:

مهندسی برق با گرایش‌های مخابرات، قدرت، کنترل، الکترونیک و مهندسی پزشکی، مهندسی کامپیوتر با گرایش‌های سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات (IT)

کارشناسی ارشد:

مهندسی برق با گرایش‌های مخابرات، قدرت، کنترل، الکترونیک، مهندسی پزشکی، مهندسی کامپیوتر با گرایش‌های معماری کامپیوتر، نرم افزار، هوش ماشین و رباتیک.

دکتری:

دوره دکترای نانوالکترونیک که از سال 1384 ایجاد شده است.

اعضای هیأت علمی این دانشکده شامل 12 استاد، 21 دانشیار، 24 استادیار و 2 مربی است. 25 عضو هیئت علمی وابسته نیز در انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی با این دانشکده همکاری می‌نمایند.