رییس جمهور از اتوبوس برقی شهری، طراحی و ساخت پردیس دانشکده‌های فنی رونمایی کرد

۰۷ تیر ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۵ اخبار
تعداد بازدید:۸۷۴
رییس جمهور از اتوبوس برقی شهری، طراحی و ساخت پردیس دانشکده‌های فنی رونمایی کرد

«اتوبوس برقی با قوای محرکه تولید داخل»، که به همت متخصصین پژوهشکده خودرو، سوخت و محیط زیست پردیس دانشکده‌های فنی و همکاری چند شرکت داخلی با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است، توسط رئیس جمهور رونمایی شد.

به گزارش روابط‌عمومی پردیس، پروژه ملی «طراحی و توسعه قوای محرکه اتوبوس برقی شهری با سطح داخلی سازی 70 درصد»، امروز هفتم تیرماه 1400 همزمان با افتتاح 4طرح ملی دیگر، با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور و دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران، رونمایی شد.

 در این مراسم، دکتر منوچهر منطقی، دبیر حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در گزارشی از این پروژه، ضمن خرسندی از به ثمر رسیدن این کار اظهار داشت: «با اشاره به اینکه در دهه‌های اخیر تحولات زیادی چون: برقی‌سازی، ساخت خودروهای خودران، خوروهای اشتراکی در حوزه خودرو اتفاق افتاده و فاصله شکاف فناوری با خودروسازان دنیا را کوتاه کرده است، محققان داخلی با توجه به اهمیت موضوع در نشان دادن توانمندی خود جهت معادل سازی فناوری روز دنیا در داخل ایران پروژه ای را در سال 1399 با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و با همکاری صنایع شاهمرادی وابسته به وزارت دفاع و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز نمودند، که امروز اط محصول نهایی آن رونمایی می‌شود.

وی اصلی‌ترین ویژگی این اتوبوس برقی شهری ساخت داخل را، طی کردن 200 کیلومتر مسافت با توان شارژ شب تا صبح عنوان نمود، به طوریکه از قوای محرکه موجود در این مدل را می‌توان در کلیه اتوبوس‌های کشور مورد استفاده قرار داد.

در ادامه این مراسم، دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران با بیان اینکه انجام این پروژه و پروژه‌های مشابه، در  انجام نظرسنجی‌ها از مردم کلان شهرهایی چون تهران، به منظور کاهش ترافیک و آلودگی صورت پذیرفته، در اولویت بوده است، بیان کرد: «باتوجه به اینکه اتوبوس‌ها سهم بسزایی در پیمایش روزانه مردم تهران دارند و متاسفانه  50 درصد از آنها، همچنان گازوئیلی و با سوخت فسیلی کار می‌کنند، شهرداری تهران تفاهم نامه‌ای با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و شرکت اتوبوسرانی شهر تهران منعقد نموده تا 200 دستگاه از این اتوبوس برقی را تولید و وارد این ناوگان نماید.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور نیز که در این مراسم به صورت مجازی حضور داشت، تصریح کرد: «انجام این پروژه ملی کار ارزشمندی است و اگر شبیه همه کشورهای دنیا بتوانیم از سوخت گازوئیل فاصله گرفته و سوخت گاز و برق را جایگزین نماییم بسیار کار بزرگی است».

وی افزود: «ساخت این خودرو با توجه به قیمت گران برق در مقابل اهمیت محیط زیست و با نگاه به آینده مملکت و توسعه حمل و نقل با فضا و هوای سالم برای مردم، ما را وادار به تولید این خودروها خواهد کرد.

پس از سخنان رئیس جمهور، از اتوبوس برقی تولید شده توسط رئیس جمهور رونمایی شد و سپس تفاهم‌نامه ساخت 200 دستگاه از این اتوبوس برای استفاده در ناوگان حمل و نقل تهران، بین شهردار تهران و طرفین به امضاء رسید.