رئیس پردیس دانشکده‌های فنی:

محیط‌زیست باید مسأله اول دانشگاه تهران باشد

۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۸ اخبار
تعداد بازدید:۶۵۰
رئیس پردیس دانشکده‌های‌فنی دانشگاه تهران، در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشکده محیط‌زیست گفت: «محیط‌زیست همانگونه که مسأله اول دنیاست، باید در دانشگاه تهران هم، با توجه به بحران‌های مهم محیط‌زیستی کشور، مسأله اول باشد».
محیط‌زیست باید مسأله اول دانشگاه تهران باشد

به گزارش روابط‌عمومی پردیس دانشکده‌‌های فنی، مراسم تکریم و معارفه دکتر مجتبی اردستانی، رئیس سابق و معارفه دکتر ناصر مهردادی، رئیس جدید دانشکده محیط‌زیست پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، صبح روز دوشنبه 28 تیرماه در این دانشکده برگزار شد. 
در این مراسم دکتر ناصر سلطانی، رئیس پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با اشاره به جایگاه و اهمیت دانشکده محیط‌زیست، گفت: «مسأله محیط‌زیست، مسأله اول جهان است. بحران‌های محیط‌زیستی در همه جای دنیا در اوج است و با اینکه در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که باید به این مسأله توجه بیشتر کنند، در ایران این مسأله همچنان در صدر مسائل نیست و شایسته است این مسأله، حداقل در سطح دانشگاه، در اولویت همه فعالیتها باشد».
دکتر سلطانی افزود: « اگر مسأله محیط‌زیست و مشکلات پیرامونی آن حل نشود، در هیچ زمینه‌ای پیشرفت نخواهیم داشت، حتی در سایر رشته‌های دانشگاهی و حتی در اداره کشور. بنابراین، محیط‌زیست باید به مسأله اول دانشگاه و کشور تبدیل شود و برای آن سرمایه‌گذاری ویژه شود و جایگاه ویژه تعریف شود».
رئیس پردیس دانشکده‌های فنی با توجه به تلاش‌های خوب صورت گرفته در دانشکده محیط‌زیست گفت: «این مسایل را باید با نگاه ملی دید و از سطح دانشکده و دانشگاه بیرون برد؛ چون مسایلی هستند که به اداره بهتر کشور مرتبط‌اند و بنابراین تربیت دانشجوی خوب و پژوهشهای کاربردی که در این حوزه، باید نگاه ملی داشته باشند که امیدواریم در دوره جدید، این نگاه تقویت شود».
در بخش دیگری از این مراسم، دکتر مجتبی اردستانی، رئیس سابق دانشکده محیط‌زیست، طی گزارشی «اجرای رشته‌های جدید مثلاٌ مهندسی سوانح»، «مهندسی سیستم‌های محیط‌زیست» و «طراحی محیط‌زیست»، «اجرای برنامه مدیریت سبز»، «مدریت انرژی» و «مدیریت تفکیک پسماند» در دانشگاه، «برگزاری چندین کنفرانس بین‌المللی و ملی» ، «عقد تفاهم‌نامه‌های آموزشی پژوهشی با نهادها و سازمانهای مرتبط با حوزه محیط‌زیست»  «اقدام برای اخذ گواهی آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست» را مهم‌ترین اقدامات در این دوره برشمرد.
دکتر ناصر مهردادی، رئیس جدید دانشکده محیط‌زیست نیز، در این مراسم ضمن ارایه برنامه خود برای دوره مسئولیت،  تلاش برای بین‌المللی‌سازی واقعی، ارتقای کیفی برنامه‌های آموزشی، تولید دانش فنی برای مقابله با بحران‌های محیط‌زیستی، ایجاد مرکز نوآوری، ارتباط با نهادهای سیاستگذار در حوزه محیط‌زیست مثل مجلس و مجمع تشخیص مصلحت و افزایش تعاملات برای برگزاری برنامه‌های مشترک با سایر واحدهای دانشگاه را از مهم‌ترین سرفصل‌های فعالیت خود برشمرد و اظهار امیدواری کرد با توجه به اهمیت موضوع محیط‌زیست در کشور، دانشگاه و پردیس در این زمینه مساعدت‌های بیشتری به دانشکده محیط‌زیست داشته باشند.