آزمایشگاه ذخیره انرژی دانشکدگان فنی با سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و دانشگاه افتتاح شد

۱۹ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۲۷
آزمایشگاه ذخیره انرژی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، که با همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک این دانشکده و شرکت قطعه‌سازی کروز تاسیس شده است، رسما افتتاح شد و آغاز به کار کرد.
آزمایشگاه ذخیره انرژی دانشکدگان فنی با سرمایه‌گذاری مشترک صنعت و دانشگاه افتتاح شد

 به گزارش روابط عمومی دانشکدگان فنی، مراسم افتتاح و آغاز به کار  رسمی آزمایشگاه ذخیره انرژی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، امروز یکشنبه 19 دیماه 1400، با حضور مسئولین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تهران و دانشکدگان فنی و مدیرعامل شرکت کروز گشایش یافت.

دکتر مجید نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، در آغاز این مراسم، با ارایه گزارشی از شکل‌گیری تفاهم با بخش خصوصی و شرکت کروز، ضمن اشاره به سابقه رشد دانشگاه‌ها در دنیا از «دانشگاه آموزش‌محور» به «دانشگاه کارآفرین»، نیروی انسانی میان‌رشته‌ای با توانمندی بالا را مهم‌ترین نقطه قوت دانشگاه برای صنعت برشمرد و تاکید نمود که این قبیل همکاری‌ها، می‌تواند به کم‌رنگ شدن مرز دانشگاه و صنعت کمک کند.

دکتر نیلی، با توجه به تجربه جدیدی که بر اساس ایده دانشگاه کارآفرین شکل گرفته، سرمایه‌گذاری مشترک دانشگاه و صنعت، یعنی «هم‌سرمایه‌گذاری» را بسیار مهم دانست و گفت: «این قبیل تجربه‌ها در دنیا جواب داده و بستری پایدار و کارآمد برای همکاری صنعت و دانشگاه است؛ چون صنعت، فقط سرمایه‌گذاری هوشمند دارد و این مدل، مدل خوبی برای تولید و رشد است  که دانشگاه هم باید به آن روی بیاورد تا کارها سامان بگیرد».

دکتر نیلی احمدآبادی همکاری مشترک با شرکت کروز را حاصل یک تمرین و مشارکت چهارساله برشمرد و اظهار امیدواری کرد که این کار در بخش‌های مهم دیگر هم توسعه یابد.

در ادامه جلسه، مهندس کشاورز، مدیرعامل شرکت کروز، گزارشی از همکاری صورت‌گرفته ارایه داد و اهداف شرکت کروز را برای این مشارکت تشریح کرد.

دکتر ناصر سلطانی، رئیس دانشکدگان فنی نیز، در این مراسم با اشاره به سابقه همکاری دانشکدگان فنی و صنعت و ارایه گزارشی در این زمینه، رشد دانشگاه و توسعه آن در همه بخش‌ها را مهم‌ترین شاخص دهه‌های قبل برشمرد و گفت: «دانشگاه امروز با دانشگاه چهل سال قبل، به لحاظ کمّی و کیفی قابل مقایسه نیست. زمانی نه چندان دور، محدودیت‌ها بسیار بیشتر و دانشگاه بسیار کوچک‌تر بود، اما امروز با وجود رشد کمّی دانشگاه، کیفیت بسیار بیشتر شده و دانشگاه  به سمت تعالی بیشتر پیش می‌رود».

رئیس دانشکدگان فنی، با تشریح این که آینده جهان در گرو انرژی و محیط زیست است، گفت:«ذخیره انرژی بحث آینده دنیاست و هرکس این را زودتر شروع کند برنده است. بنابراین باید به این مهم و نیز بحث مهم محیط زیست توجه بیشتری در صنعت و دانشگاه بشود».

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشکدگان فنی ادامه داد:«هرجا دانشگاه و صنعت به هم رسیده‌اند اتفاق خوبی افتاده است و این همکاری، نمونه‌ای از کارهایی است که سال‌هاست صورت گرفته و همواره رو به بهبود بوده است».

رئیس دانشکدگان فنی  در پایان اظهار امیدواری کرد که افتتاح این مرکز، مقدمه‌ای برای توسعه روابط با شرکت کروز و بخش‌های مرتبط با آن باشد».

پس از پایان بخش رسمی مراسم، آزمایشگاه ذخیره انرژی دانشگاه تهران با حضور مسئولین افتتاح و رسماً آغاز به کار کرد.

کلید واژه ها: دانشگاه رشد دانشگاه دانشگاه صنعت دانشگاه تهران صنعت دانشکدگان رئیس دانشکدگان دانشکدگان فنی فنی رئیس دانشکدگان فنی