دریافت یک جایزه معتبر بین‌المللی، توسط استاد دانشکده مهندسی عمران

۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۶
جایزه معتبر Julian Hinds در سال ۲۰۲۲ به استاد دانشکدگان فنی اعطا شد.
دریافت  یک جایزه معتبر بین‌المللی، توسط استاد دانشکده مهندسی عمران

به گزارش روابط عمومی دانشکدگان فنی، جایزه معتبر بین‌المللی Julian Hinds  در سال 2022 به دکتر محمد کارآموز، استاد دانشکده مهندسی عمران دانشکدگان فنی اعطاء شد. در سایت انجمن مهندسین عمران ایالات متحده در خصوص اعطای این جایزه به دکتر کارآموز آمده است: محمد کارآموز استاد دانشگاه تهران، مهندس و مشاور بین المللی منابع آب است. ایشان از سال 1985 مجوز فعالیت حرفه‌­ای مهندسی (PE) را در ایالت نیویورک ایالات متحده دریافت کرده است. ایشان رئیس سابق دانشکده مهندسی دانشگاه Pratt  در بروکلین نیویورک، عضو برجسته (fellow) انجمن مهندسین عمران آمریکا(ASCE)  و دیپلمات آکادمی مهندسین منابع آب آمریکا هستند. ایشان مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه شیراز، کارشناسی ارشد مهندسی منابع آب و محیط زیست را از دانشگاه جورج واشنگتن و دکترای خود را در رشته مهندسی هیدرولیک و سیستم از دانشگاه پردو دریافت کرده است. ایشان به عنوان عضو کمیته مسئول چرخه آب شهری سازمان یونسکو (IHP VI)  و عضو کمیته برنامه‌­ریزی و توسعه برنامه 5 ساله هفتم بین‌المللی هیدرولوژی (2008-2013) این سازمان یونسکو (IHP VII) فعالیت داشته است. همزمان با بسیاری از موقعیت‌­ها و دستاوردهای حرفه‌ای، ایشان همچنین در تعدادی از کمیته­‌های سازمان ASCE خدمت می­کنند. جایزه معتبر Julian Hinds به دلیل "مشارکت برجسته در زمینه­‌های هیدرولوژی، هیدرولیک، آبیاری و زهکشی، برنامه‌ریزی و مدیریت، نیروگاه‌­های برق-آبی و بهره‌برداری از مخازن، مطالعات سیل، خشکسالی و تغییرات آب و هوایی در طی یک دوره 36 ساله تدریس، تحقیق، مشاوره و راهبری" به ایشان اعطا شده است.

دکتر کارآموز سابقه‌ای طولانی در زمینه مهندسی منابع آب و مشارکت قابل توجهی در قالب تحقیق، تدریس، راهنمایی دانشجویان، مشاوره خصوصی و انتشارات علمی در زمینه‌­های هیدرولوژی، هیدرولیک و منابع آب داشته است. ایشان محقق اصلی بیش از 30 پروژه بزرگ بین المللی در زمینه­­های هیدرولیک (سیلاب­دشت، مخازن/سدها، نیروگاه­‌های آبی)، برنامه­‌ریزی هیدرولوژیکی و منابع آب در مناطق خشک و نیمه خشک خاورمیانه از جمله ایران بوده و دارای بیش از 6300 استناد در مقالات علمی با شاخص H-Index قابل توجه 43 بر طبق گوگل اسکالر و همچنین دارای بیش از 2200 استناد بر اساس پایگاهWeb of Science  هستند.

دکتر کارآموز در خلال سال­‌های 2009 تا 2014، به عنوان استاد و سرپرست گرایش مهندسی محیط زیست دانشگاه نیویورک(NYU)، و آغازگر یک همکاری بزرگ بین دانشگاهی در پی وقوع ابرطوفان سندی میان دانشگاه‌­های نیویورک، استونی بروک، کرنل، کلمبیا، و سیتی کالج نیویورک بود که این همکاری منجر به تشکیل موسسه تاب آوری ایالت نیویورک برای طوفان­‌ها و شرایط اضطراری(NYS RISE) شد. در سال 2011، دکتر کارآموز درمقابله با طوفان آیرین وآسیب­‌پذیری­ زیرساخت‌های شهر نیویورک، اقداماتی را توصیه نمودکه این آسیب­‌پذیری­‌ها در سال 2012 و درزمان وقوع ابرطوفان سندی آشکار شدند.

گفتنی است جایزه ویژه و  بسیار معتبر علمی Julian Hinds (به یادبود شاخص‌ترین مهندس آب ایالات متحده که تونل  Aqueduct انتقال اب از رودخانه کلورادو به کالیفرنیا را طراحی، برنامه ریزی و اجرا نمود) بالاترین افتخار علمی در زمینه مهندسی و مدیریت منابع آب است که به صورت سالانه توسط جامعه مهندسین عمران ایالات متحده (ASCE) به نویسنده یا نویسنده‌های مقاله­‌ای اعطا می­‌شود که ارزنده­‌ترین مشارکت را در زمینه توسعه منابع آب مانند پروژه‌های چند منظوره آبیاری، کنترل سیلاب، آب شهری و صنعتی و برق-آبی داشته‌اند. از علل دیگر اعطای این جایزه  می‌توان به عملکرد قابل توجه، سال‌های متمادی خدمت ممتاز، یا اقدامات خاص و متمایز علمی در جهت پیشرفت مهندسی و مدیریت منابع آب اشاره نمود.

برای توضیح و اطلاعات بیشتر به لینک ASCE مراجعه کنید:

https://www.asce.org/publications-and-news/civil-engineering-source/article/2022/02/23/karamouz-recognized-with-julian-hinds-award

کلید واژه ها: Julian Hinds دانشکدگان فنی مهندسی عمران محمد کارآموز