موفقیت تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک پردیس در ساخت پروتز سفارشی مندیبل (فک پایین) با روش پرینت سه بعدی

۰۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۶ اخبار
تعداد بازدید:۵۷۴
موفقیت تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک پردیس در ساخت پروتز سفارشی مندیبل (فک پایین) با روش پرینت سه بعدی

تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک پردیس، به سرپرستی دکتر مراد کریم‌پور، در یک هم افزایی سه‌جانبه شامل محققانی از پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران، موفق شدند با طراحی و ساخت یک پروتز فک، آن را با موفقیت در بدن یک بیمار که از تومور بدخیم فک رنج می‌برد و به راحتی قادر به تکلم نبود، کار گذارند.

به گزارش روابط عمومی پردیس، ساخت این پروتزها یکی از روش‌های درمانی است که می‌تواند نیازهای فانکشنال و زیبایی بیماران را برآورده سازد. در همین راستا پروتز سفارشی مندیبل به روش پرینت سه بعدی و با تکنیک SLM از جنس فلز تیتانیوم، جهت ترمیم استخوان مندیبل بیمار طراحی و ساخته شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه در طی جراحی موفقیت‌آمیز در صورت بیمار کار گذاشته شد.

گفتنی است که پروتز مذکور، مفصل TMJ را نیز که از جمله نوآوری‌های محصول محسوب می‌شود را نیز شامل بوده که پس از انجام Finishing ، شستشو و استریل توسط اشعه گاما، در تاریخ پنج مردادماه ۱۳۹۸ در بیمارستان سینا در صورت بیمار کارگذاشته شد. در نهایت جهت حصول اطمینان از دقت جراحی، موقعیت قرارگیری پروتز با استفاده از سیستم Surgical Navigation بررسی گردید.

 

روابط عمومی پردیس دانشکده‌های فنی، کسب این افتخار ارزشمند را به کلیه اعضای خانواده بزرگ فنی تبریک می‌گوید.