تعمیر و راه‌اندازی مجدد دستگاه نقش‌نگاری اشعه الکترونی

۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۹
تعمیر و راه‌اندازی مجدد دستگاه نقش‌نگاری اشعه الکترونی

دستگاه نقش نگاری اشعه الکترونی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی که به دلیل تحریم و عدم امکان تامین قطعات، به مدت دوسال از دسترس خارج شده بود، توسط متخصصان این دانشکده تعمیر شد و به چرخه خدمات‌دهی بازگشت.

به گزارش روابط عمومی پردیس دانشکده‌های فنی، دستگاه" نقش‌نگاری اشعه‌ی الکترونی" ( Electron Beam Lithography ) که یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تولید الگوهای نانومتری، به خصوص در روش‌های بالا به پایین ( Top-down ) است در آزمایشگاه سامانه‌های ریز و بسیارریز الکترومکانیکی ( MEMS & NEMS Lab ) دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر نقش بسزایی در توسعه هرچه بیشتر فناوری نانو در حوزه تحقیقات دانشگاهی ایفا می‌کند.

به‌ علت مشکلات به وجود آمده بر اثر مستهلک شدن دستگاه و همچنین عدم دسترسی به متخصصین شرکت سازنده به‌ علت تحریم‌های ظالمانه و نیز هزینه‌های گزاف تامین قطعات از خارج از کشور، دستگاه مذکور قریب به دو سال خارج از سرویس‌دهی بود. در ماه‌های اخیر با مطالعات صورت گرفته و به‌کارگیری متخصصین کشور و به‌ویژه کادر آزمایشگاه، با توکل بر خداوند، و بودجه‌ای حداقلی تصمیم به تعمیر و راه‌اندازی مجدد دستگاه گرفته شد. در نهایت مطالعات انجام شده و تلاش‌های چند ماهه متخصصین به بار نشست و با لطف خداوند دستگاه مجدداً قادر به سرویس‌دهی شد.

اکنون این ادعا را می‌توان داشت که در صورت پیش آمدن مشکلاتی برای دستگاه، با توجه به اطلاعات و تجارب به‌دست آمده، این آزمایشگاه با همکاری نیروهای کشورمان قادر به عیب‌یابی و راه اندازی دستگاه می‌باشد، که نشان دهنده‌ی توسعه دانش در جنبه‌ی عملی خود و تضمین‌کننده‌ی کارکرد مفید و مستمر دستگاه است. ‌‌‌‌‌‌‌