دانش‌آموخته دانشکده‌فنی در ردیف اینشتین، تسلا و گراهام بل: معتبرترین جایزه علمی جهان بعد از نوبل، به دانش‌آموخته دانشکدگان فنی رسید

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۱۶ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۰۵
دانش‌آموخته دانشکده‌فنی در ردیف اینشتین، تسلا و گراهام بل: معتبرترین جایزه علمی جهان بعد از نوبل، به دانش‌آموخته دانشکدگان فنی رسید

دانش‌آموخته برجسته دانشکده‌فنی دانشگاه تهران در مراسم دریافت «جایزه  بنجامین فرانکلین» گفت: «افتخار می‌کنم جایزه‌ای را دریافت می‌کنم که پیش از من قهرمانان علمی من مثل آلبرت اینشتین، نیکولا تسلا، گراهام بل و ماکس پلانک  دریافت‌کرده‌اند».
 

مدال «بنجامین فرانکلین» معتبرترین جایزه علمی جهان بعد از نوبل، به دانشمند برجسته ایرانی و دانش‌آموخته برتر دانشکدگان فنی دانشگاه تهران رسید.

به گزارش روابط‌عمومی دانشکدگان فنی، در مراسمی که در هفته اعطای جوایز بنیاد فرانکلین(24-27 آوریل 2023) در موسسه فرانکلین در فیلادلفیای آمریکا برگزار شد، جایزه بنجامین فرانکلین به پروفسور نادر انقطاع، دانش‌آموخته دانشکده‌فنی دانشگاه تهران اعطاء شد.

این جایزه به دلیل «نوآوری‌های دگرگون کننده در مهندسی مواد جدید در حوزه امواج الکترومغناطیسی که با محاسبات فوق سریع در فناوری‌های ارتباطی در تعامل هستند»، به این دانشمند مطرح جهانی اعطاء شد.

پروفسور انقطاع، متولد 1334 و دانش‌آموخته کارشناسی رشته مهندسی برق از دانشکده‌فنی است که کارشناسی‌ارشد و دکترای خود را نیز در رشته‌های برق و فیزیک از موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) دریافت نموده است.

نادر انقطاع پیش از این جوایز جهانی بسیاری را دریافت کرده بود که از جمله می‌توان به: جایزه پژوهشگر جوان بنیاد ملی علوم آمریکا (1989)، جایزه الکترومغناطیس IEEE (2012)،  مدال طلای بالتازار در اتحادیه جهانی علوم رادیویی (2014)، مدال طلای انجمن بین‌المللی اپتیک و فوتونیک (2015)، مدال طلای موسسه فیزیک اسحق نیوتون در حوزه فراماده (2020) و ... اشاره کرد.

در مراسم اعطای جایزه سال 2023 موسسه فرانکلین، از 9 دانشمند برتر جهان که تحولات شگرف در عرصه علم و فناوری جهانی ایجاد کرده‌اند، در حوزه‌های مختلف تجلیل به عمل آمد.

کلید واژه ها: جوایز بنیاد فرانکلین پروفسور انقطاع دانشکدگان فنی